Artykuł o naszej firmie:

Przekazywanie wyrafinowania
NIKODAN Process Equipment z siedzibą w Danii projektuje i produkuje kompletne rozwiązania automatyzacji i przenośniki dla kilku rynków. W przemyśle spożywczym firma NIKODAN Process Equipment zyskała znakomitą reputację dzięki rozwiązywaniu złożonych problemów automatyzacji w produkcji żywności dzięki rozwiązaniom transportowym i integracjom, które „zamykają luki” w procesach. Dyrektor sprzedaży Ranj Azad rozmawiał z Richardem Haganem o zdolności firmy do znajdowania inteligentnych rozwiązań.

Firma NIKODAN Process Equipment została założona w 1987 roku przez pochodzącego z Grecji Nikolasa Zimarasa. Firma rozpoczęła działalność jako mała firma zajmująca się produkcją stali, składająca się z mniej niż sześciu osób, realizująca projekty spawalnicze i podobne prace w oparciu o rysunki dostarczone przez klientów.

Historia i wzrost
Procesy firmy i kadra pracownicza stopniowo rosły w zaawansowaniu, podobnie jak zakres jej pracy. Wkrótce opracowywała rozwiązania na zamówienie dla kluczowych klientów, a ten wzorzec innowacji i ewolucji trwa do dnia dzisiejszego.

W 2015 roku szwedzki fundusz kapitałowy Lagercrantz Group nabył firmę NIKODAN Process Equipment, która obecnie zatrudnia 70 pracowników we wszystkich działach w jednej lokalizacji o powierzchni 5500 m2 w Danii. Fabryka z dumą utrzymuje ponad 90% swoich potrzeb produkcyjnych we własnym zakresie, dzięki kompleksowemu zestawowi sprzętu i aktywów produkcyjnych, w tym maszyn CNC, urządzeń spawalniczych, a nawet urządzeń do dmuchania szkła.

Te solidne możliwości produkcyjne i szanowana obecność na rynku zapewniły firmie NIKODAN Process Equipment dalszy szybki wzrost. W latach 2019-2020 dostarczyła około 1500 systemów przenośników, a do 2022 roku liczba ta wzrosła do 3500 rocznie.

Przez cały okres swojego rozwoju działalność koncentrowała się na produkcji przy użyciu wyłącznie stali nierdzewnej. Produkcja przy użyciu stali nierdzewnej wymaga znacznie większych umiejętności i złożoności, ale jest to złoty standard higieny w przemyśle spożywczym. Wykorzystanie stali nierdzewnej jako surowca nie podlega negocjacjom w firmie NIKODAN Process Equipment.

Kierowanie nabiałem
Według Dyrektora Sprzedaży Ranj Azad, przemysł spożywczy to tętniący życiem rynek urządzeń NIKODAN Process Equipment, który odnotowuje silny wzrost w kategorii produktów mleczarskich. „Obserwujemy roczny wzrost na poziomie 4-5% w sektorze mleczarskim, szczególnie w przetwórstwie sera i bloków sera. Rynki skandynawskie i europejskie ogólnie są dla nas bardzo silnymi rynkami ze względu na naszą wiedzę rynkową i specjalistyczne umiejętności”.

Firma NIKODAN Process Equipment ściśle współpracuje z kilkoma głównymi producentami sera w Skandynawii i Niemczech, dla których oferuje rozwiązania w zakresie dystrybucji sera i bloków sera. Systemy te sprawiają, że bloki sera są prawidłowo ułożone i wyrównane na taśmie przenośnika, po czym jego rozwiązania zapewniają bezpieczną dystrybucję sera do procesu pakowania.

„Klienci w tej przestrzeni mają bardzo surowe wymagania, zwłaszcza w zakresie higieny” — powiedział Azad. „Dzięki naszemu doświadczeniu, wiedzy i procesom jesteśmy w stanie sprostać różnym wyzwaniom, jakie stawiają przed nami producenci mleka, jednocześnie przestrzegając ich surowych wymagań w zakresie higieny”.

Umieszczanie ciasta na swoim miejscu
Niedawny projekt piekarni jest również szczególnym wydarzeniem dla NIKODAN Process Equipment. Ten projekt wymagał dystrybucji pieczonych rogalików do pakowarek ze zintegrowanym systemem buforowym na wypadek awarii jednej z pakowarek.

Ale najpierw zespoły NIKODAN Process Equipment musiały stawić czoła poważnemu wyzwaniu: „Rogaliki nie mogły być podawane bezpośrednio z przenośników” — wyjaśnił Azad. „Musieliśmy rozwiązać trudny problem z przestrzenią; nie mogliśmy po prostu zbudować wielu linii zasilających siedem owijarek przepływowych. Po prostu nie było wystarczająco dużo miejsca. W związku z tym zaprojektowaliśmy jedną linię do dystrybucji croissantów do wszystkich siedmiu maszyn typu flow-wrap”.

Ukończony projekt dostarczył przenośnik taśmowy o szerokości 2,5 m, na którym znajdowało się kilka rzędów rogalików, podających wszystkie siedem pakowarek przepływowych przez tę samą pojedynczą linię. „To rozwiązanie naprawdę dowiodło naszej zdolności do innowacji” — powiedział. „To był bardzo złożony projekt z trudnymi problemami przestrzennymi.

„W takim kontrakcie nie można po prostu wybrać najłatwiejszej drogi i trzeba myśleć „po wyjęciu z pudełka”, aby znaleźć rozwiązanie. Ten projekt wymagał od nas rozwiązania wielu problemów mechanicznych i automatyzacyjnych, ale był dla nas ekscytujący. Zrobiliśmy to naprawdę dobrze i pomogliśmy osiągnąć cele produkcyjne klienta”.

Klient jest tak zadowolony z rozwiązania dostarczonego przez NIKODAN Process Equipment, że zapowiedział zamówienie dodatkowej linii w 2023 roku.

Zaufaj procesowi
NIKODAN Process Equipment prowadzi szeroką działalność w trzech głównych kategoriach: żywność, produkty nieżywnościowe i farmaceutyki. Jednak na wszystkich rynkach specjalizuje się we włączaniu operacji niszowych do systemów przenośnikowych. „Po raz kolejny chodzi o wypełnienie luk w systemach przenośników” — podkreślił Azad. „Jesteśmy bardzo znani ze swoich umiejętności w rozmieszczaniu rzędów, na przykład nasz produkt z wyciąganym noskiem może zmieniać kierunek pasów.

„Na rynku piekarniczym posiadamy umiejętności w zakresie dystrybucji rogalików i automatyzacji, przenoszenia produktów z pieca do pakowarek przepływowych lub termoformierek. W branży mleczarskiej jesteśmy wykwalifikowani w dystrybucji; obracanie i przesuwanie bloków sera mozzarella oraz integracja robotów do podnoszenia bloków i umieszczania ich w termoformierkach”.

Aby to zilustrować, w 2021 roku firma NIKODAN Process Equipment dostarczyła klientowi system dystrybucji bloków sera mozzarella w ramach projektu, który okazał się tak udany, że zamówiono dodatkowy system z dostawą w 2025 roku.

Firma zastosowała podobną logikę i doświadczenie w przypadku linii cukierniczych, głównie gum i batonów czekoladowych, aby odpowiednio je wyrównać przed dotarciem do maszyny pakującej. Dla przemysłu mięsnego firma NIKODAN Process Equipment oferuje również przenośnik wahadłowy do filetów i burgerów

Solidne roboty i zrównoważony rozwój
NIKODAN Process Equipment dokonuje przeglądu robotów typu pick-and-place pod kątem przyszłej integracji z rozwiązaniami dla klientów, które mają zapewniać precyzyjną manipulację z pełną kontrolą. „Wiele systemów przenośników nadal wykorzystuje pracowników do podnoszenia i przenoszenia lub manipulowania produktami” — powiedział Azad. „Dlatego stwierdzamy, że coraz więcej klientów szuka pełnej automatyzacji. Jest to więc obszar z robotyką, w którym możemy naprawdę udoskonalić nasze rozwiązania i zwiększyć wartość dodaną dla naszych klientów”.

Dzięki niezwykle solidnej inżynierii instalacje NIKODAN Process Equipment są dobrodziejstwem zarówno dla wysiłków własnych, jak i klientów na rzecz zrównoważonego rozwoju. „Solidność naszych maszyn jest dla nas jedną z najważniejszych cech zrównoważonego rozwoju” — zauważył. „Nasze instalacje mogą działać latami; czasami przychodzą do nas ludzie w poszukiwaniu części zamiennych do maszyn, które dostarczyliśmy 20 lat temu! Nasze maszyny nie będą musiały być wymieniane w ciągu dwóch do pięciu lat. Jest bardzo trwały”.

Zrównoważony rozwój jest kluczową kwestią dla klientów NIKODAN Process Equipment, którzy oczekują od swoich dostawców pomocy w redukcji emisji CO2. „To jest coś, co traktujemy poważnie” – powiedział Azad. „Zatrudniliśmy Sustainability Managera, aby upewnić się, że wszystkie działania są realizowane i spełniamy wymagania i oczekiwania klientów. Sprzęt procesowy NIKODAN przekształcony w energię wiatrową, zmniejszając naszą emisję CO2. Badamy również, jak opracować nasze rozwiązania, które pomogą klientom osiągnąć mniejszy wpływ na emisję CO2, oferując projekty i silniki, które są bardziej wydajne i bardziej zrównoważone”.

Według pana Azada najlepszym sposobem, aby firma była zrównoważona, jest spojrzenie wewnętrzne: „Zrozum, jak uczynić zrównoważony rozwój ogólnym wymogiem dla dostawców. Z kolei dobrym pomysłem jest również pomaganie klientom w zwiększaniu efektywności energetycznej”.

W międzyczasie firma oczekuje silnych lat 2023 i 2024, według pana Azada: „Branża spożywcza jest odporna i oczekujemy, że popyt pozostanie silny. Cieszymy się, że możemy nadal rozwiązywać problemy produkcyjne naszych klientów, jednocześnie opracowując innowacyjne rozwiązania dla nowych zapytań”.

Scroll to Top